Ticaret Bakanlığı’ndan “İsrail ile ticaret kısıtlanmadı” iddiasına açıklama: Yeni ihracat yok, sevkiyat sürüyor

Ticaret Bakanlığı,  Metin Cihan’ın “İsrail’in neredeyse bütün çimento ihtiyacını biz karşılıyoruz. Yaptırım uyguluyorsanız da gerçekten uygulayın. Uyguluyormuş gibi yapmayın.”  iddiasını yalanladı. Yasak kapsamındaki ürünlerin İsrail’e ihracatının kesinlikle yapılmadığını belirtilen açıklamada “Kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan’dan önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle ya da kötü niyetle açıklanabilir.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “yasak kapsamındaki ürünlerin İsrail’e ihracatının devam ettiği” yönündeki iddialara yanıt verildi.

Paylaşımda, “İsrail ile ihracat kısıtlamasına tabi olan 54 ürün grubundaki 1019 ürüne 9 Nisan saat 09.00’dan itibaren gümrüklerimizde ihracat tescil işlemi kesinlikle yapılmamaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu 1019 ürünün, antrepolar, serbest bölgeler, geçici depolama yerleri ve transit ticaret yoluyla dahi İsrail’e gönderilmelerinin kısıtlama kapsamına dahil edildiği vurgulanan paylaşımda, şunlar kaydedildi:

“Kısıtlama kararının alındığı 9 Nisan’dan önce gümrükte ihracat tescili yapılmış herhangi bir yasak kapsamındaki ürünün yola çıkmasını tezvirat haline getirme çabası, sadece uluslararası dış ticaret, gümrükleme, lojistik mevzuatını ve prosedürlerini bilmemekle ya da kötü niyetle açıklanabilir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin bu konuda aldığı karar, üzerinde kötü niyetli spekülasyonlara fırsat vermeyecek kadar açık ve nettir ve sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür yalan ve yanlış haberlere itibar etmemelerini ve müsterih olmalarını rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak ilk günden beri yanlarında olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin her zaman, her alanda, her platformda yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

TIKLAYIN-Gazeteci Metin Cihan: Bize yalan söylediler; maalesef, Ticaret Bakanlığı’nın “İsrail ile ticareti kısıtlama” açıklaması gerçeği yansıtmıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir