Kaspersky ürünleri ABD’de yasaklandı! İşte nedeni

ABD hükümeti, Kaspersky ürünlerinin yasaklanması kararıyla ülkedeki tüm satış ve destek faaliyetlerini durdurmayı planlıyor. Yasak, Kaspersky yazılımlarının indirilmesi, güncellenmesi, yeniden satılması ve lisanslanmasını da kapsıyor. 100 günlük geçiş süresi, müşterilere ve şirketlere alternatif çözümler bulmaları için zaman tanıyacak.

ABD’de Kaspersky yasaklandı, nedeni güvenlik endişeleri

Kaspersky ürünlerinin yeni satışları, duyurudan 30 gün sonra durdurulacak. Bu da ABD’de Kaspersky ürünlerinin mağaza raflarında veya çevrimiçi pazarlarda artık bulunamayacağı anlamına geliyor. Ayrıca yasağın sadece satışlarla sınırlı kalmayıp Kaspersky hizmetlerini arka planda kullanan ürünleri de kapsayacağı belirtiliyor. Şu ana kadar Kaspersky, bu yasakla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Kaspersky yasaklandı haberinin temel nedeni, ABD’nin Kaspersky yazılımlarının kötü amaçlarla kullanılabileceğine inanması. Kaspersky’nin Rusya ile olan bağları ve mevcut siyasi iklim nedeniyle, ABD bu yazılımların Amerikan vatandaşlarının kişisel bilgilerini toplama ve silahlandırma kapasitesine sahip olabileceği endişesi taşıyor.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “Rusya, Kaspersky gibi Rus şirketlerini kullanarak Amerikalıların kişisel bilgilerini toplama ve bu bilgileri silahlandırma kapasitesine ve niyetine sahip olduğunu gösterdi. Bu nedenle bugün bu adımı atmak zorunda kaldık” açıklamasında bulundu.

Velhasıl, Kaspersky ürünleri ABD’de yasaklandı ve 29 Eylül 2024 tarihine kadar kullanıcıların alternatif bulması gerekecek. Kaspersky’nin bu duruma nasıl yanıt vereceği önemli bir husus zira ABD’nin bu kararı, diğer ülkelerde benzer adımların atılmasına da yol açabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir